fbpx

טיול ליפן – מה צריך לדעת לפני הטיול?

טיול עצמאי ליפן- איזה מידע תמצאו בעמוד זה:

שפה והתנהלות באנגלית

דת ומקדשים

מטבע וכסף- איך להתנהל וכמה מזומן להביא

חשמל

טיפים
עלויות לפי יום – תקציב

תחנות רכבת ותחבורה ציבורית

תכנון טיולים ביפן

האם טיול ביפן מתאים לי

שפה

יפנית

הכתב היפני מורכב משלושה אלמנטים- סימניות סיניות, סימנים יפנים לתחביר, וסימנים יפנים לשמות ומושגים משפות אחרות

ביפן לומדים אמנם אנגלית בבתי הספר אבל רב היפנים אינם דוברים אנגלית או מתביישים להתבטא בשפה זרה. אל דאגה- ישנן אפליקציות שהם משתמשים כדי לכתוב ולתקשר, וכל השילוט של התחבורה, הרכבות והאתרים מופיע גם באנגלית.

דת מקדשים

ביפן שתי דתות המשלימות אחת את השניה- שינטו ובודהיזם.

השינטו  "אחראי" על היום יום, והיפנים נוהגים לבקר במקדשי שינטו כדי לבקש ברכה ומזל.

מקדשי שינטו (Shinto Shrine), לרוב אינם בתשלום ותמיד יופיעו שערי טורי π בכניסה, ובכל מקום במתחם.

הבודהיזם אחראי על החיים שאחרי המוות, גלגול הנשמות, שכר ועונש וקבורה. מקדשים בודהיסטיים הם הרבה פעמים בתשלום.

כסף ומטבע

ין YEN. השער של היין היפני משתנה לרוב במשך השנה בין 135 ל-100 ין. בשנת 2023 הגיע שער היין לסביבות 150 יין לדולר. בדרך כלל שער היין מתחזק לקראת פריחת הדובדבן (פחות יין לדולר)

עדיף לרכוש בארץ יין יפני (בסביבות 150-250 ₪ לאדם ליום).

כאשר אתם מגיעים ליפן, גשו לתחנת הרכבת ורכשו כרטיס IC (PASMO, SUICA ועוד) לכל אחד מהנוסעים. ניתן לרכוש אותם בכל תחנת רכבת- עלות כרטיס 900 יין לאדם (ברכישה הראשונה הטעינו 10,000 לדוגמה, וישאר לכם 9,100 יין על הכרטיס). שאלו את העזרה לתיירים האם הכרטיס עובד גם מחוץ לטוקיו- הוא אמור להתאים לכל הערים ביפן.

IC Card-
כרטיס ה-IC הוא כמו רב קו בשילוב עם ארנק דיגיטלי- הוא פותר לכם את הצורך לקנות כל פעם מחדש כרטיס לרכבת התחתית, לרכבת מקומית (קיוטו-אוסקה לדוגמה), לשלם באוטובוס, וניתן לשלם איתו בכל חנות 7/11, כמו גם בחנויות, מסעדות ומקומות רבים אחרים.
ניתן להטעין את כרטיס הIC במכונות בתחנות הרכבת, וגם בחנויות 7/11 וב-Family Mart.
שימו לב שלא ניתן להטעין את כרטיס ה-IC עם כרטיס אשראי- אלא רק עם מזומן (יין יפני).

תכנון תקציב יומי- עלויות לפי אדם והטענה של כרטיס IC

קשה להמליץ מה הן עלויות מומלצות או תקציב לאדם ליום לטיול עצמאי ביפן. לכל מטייל/ת תקציב ועלויות משלהם. ננסה לחשב את עלות או כמות הכסף שכדאי לכם להביא במזומן-

לצורך תחבורה ציבורית בתוך הערים, אוכל, וכניסות- להערכתנו עלויות יומיות הן בין 150 ל-200 ש"ח ליום לאדם, שכדאי להביא ביין יפני במזומן. עלויות אלו אינן כוללות רכבות בין הערים, או מלונות. מדובר בתקציב שתשמשו בו לשלם על רכבות תחתית ואוטובוסים בטוקיו (עלות של כ-1000 יין ליום); כניסות לאתרים או מקדשים (בין 500 ל-1500 יין לאתר, תלוי איזה- חלקם ללא עלות); אוכל במסעדות, סופרמרקטים בקבוקי שתייה במכונות; קניות קטנות ועוד.
כדאי להשאיר בערך חצי מהכסף במזומן- הוא ישמש אתכם לשלם במכונות שתייה הפזורות בכל מקום שאינן עבודות עם כרטיס IC, ובמסעדות או כניסות אשר אינן מקבלות תשלום אחר. השאירו לעצמכם מטבעות של 100 יין ככל שניתן- הם ישמשו אתכם בתשלום על כביסה (כמעט בכל מלון- 300-700 יין לכביסה + ייבוש), במכונות השתייה, וגם לשלם על חנייה בערים.
ברוב המקומות ניתן לשלם גם בכרטיס אשראי- נצלו זאת היכן שאפשר. יחד עם זאת יהיו גם מקומות שיאמרו לכם שהם מקבלים "Cash Only".

חשמל

השקעים ביפן ומתח החשמל הם כמו בארה"ב- שני פינים שטוחים מקבילים, ומתח של 110 וולט

תחנות רכבת ביפן

תחנות הרכבת ביפן הן ענקיות, במיוחד בטוקיו, קיוטו ובאוסקה. הן בנויות גם כמה קומות מתחת לאדמה עם חנויות ומסעדות רבות, ובמקרים רבים גם עם מלונות ומרכזי קניות מעל האדמה.
אם אתם צריכים להגיע לפלטפורמה של רכבת בשעה מסוימת- תנו לעצמכם זמן להבין היכן הפלטפורמה נמצאת (הגיעו חצי שעה לפני). אל תהססו להתייעץ עם העובדים של הרכבת- גם אם לרוב אינם מדברים אנגלית- הם ידעו בדיוק היכן אתם צריכים להיות ברגע שתראו להם את הכרטיסים שלכם.
עוד דבר שיעזור לכם להתמצא בתחנות הרכבת- גוגל מפס. לעיתים האפליקציה מעט מזייפת מתחת לאדמה אבל היא עובדת, ובמיוחד כאשר אתם יוצאים מתחנות וצריכים להגיע לנקודה מסוימת. חובה להשתמש בגוגל מפס באוסקה ובמיוחד באזור נאמבה- כדי שלא תלכו לאיבוד.

תחבורה ציבורית ביפן

בתחנות הרכבת ישנם קווים של JR Lines (קווי רכבת), קווי רכבת תחתית (מטרו- בדרך כלל לפי שם וצבע לכל קו), ובחלקים החיצוניים גם תחנות אוטובוס רבות. כל התחנות משולטות בצורה מופתית אבל בגלל גודל התחנות וכמות היציאות הרבות ניתן בקלות להתבלבל. אל תדאגו- פשוט תנו לעצמכם זמן וגם הביאו מפה של הקווים מהמלון או מתחנות מידע לתיירים.

בקווי המטרו-

נהוג לעמוד בתור בכל כניסה לקרון, ולאפשר ליורדים לצאת קודם כל.

בקווי הרכבת-

ישנן קווים וקרונות שמורים- אנחנו בדרך כלל רוכשים עבורכם כרטיסים לפי שעה מדויקת עם מקומות שמורים- גם כדי להבטיח שיהיה לכם מקום, גם בשל הנוחות של קרונות שמורים לעומת רכבת רגילה, וגם משום שקוים מסוימים כמו Romance car הם ישירים עם פחות עצירות וחוסכים זמן. שימו לב שהכרטיסים שלכם הם לפי שעה מדויקת- בדקו את הכרטיסים המקוריים שיגיעו במעטפה למלון הראשון בטיול- וודאו שאין בהם טעות. במידה ונפלה טעות- נוכל להחליפם ביום למחרת.
אם אתם רוצים לשנות את השעה לה הזמנו עבורכם את נסיעת הרכבת, וכבר יצאתם מהעיר הראשונה בטיול- גשו פשוט לתחנת הרכבת ומצאו את המשרד בו ניתן לשנות את שעת הנסיעה ולהחליף כרטיס רכבת ללא עלות. בtourist Information יוכלו להצביע עבורכם היכן ניתן להחליף את הכרטיס. קחו בחשבון שתעמדו בתור לעיתים גם חצי שעה ויותר, יחד עם נוסעים אחרים שמעוניינים לשנות את כרטיס הנסיעה שלהם.

אוטובוסים-

יוצאים לרוב מתחנות הרכבת. העלייה בהם היא מהדלת האחורית, והתשלום (במזומן או כרטיס IC) בעת הירידה, מהדלת הקדמית. המחיר נקבע לפי תחילת הנסיעה. אם עליתם בתחנות הראשונות תוכלו לראות על המסך הקדמי את המחיר שיש עליכם לשלם. אם עליתם באמצע הנסיעה- הנהג יאמר לכם כמה לשלם.

רכבת המונורייל בטוקיו-

רכבת ייחודית הנוסעת לאי אודאיבה ולאי טויווסו, עולה על גשר הקשת בענן והנסיעה בה פשוט יפהפייה- תוכלו ליהנות מהנופים של טוקיו. שימו לב שאין נהגים על הרכבת והיא אוטומטית לחלוטין. תחנות המונורייל הן מעל הקרקע, והקו שנוסע לאודאייבה יתחיל עבורכם בתחנת המטרו Shidome ויסתיים בתחנת המטרו Toyosu (או להפך- לפי המסלול שלכם). צריך לצאת מתחנת המטרו ולעלות לתחנה העילית. התשלום עליהם הוא נפרד מקווי המטרו. למוזיאון TeamLab Planets תחנה צמודה עליו באי טויוסו.
בקיוטו יש שני קווי מטרו בלבד- אחד צפון-דרום ואחד מזרח-מערב. השתמשו גם במוניות ובאוטובוסים והתכוננו להליכה מרובה. כדי להגיע לחורשת הבמבוקים באראשיאמה יש לקחת קו רכבת JR מתחנת קיוטו, ולרדת בתחנת Arashiyama -Saga וממנה ללכת כרבע שעה -20 דקות כדי להגיע לבמבוקים.
בקנזאווה אין רכבת תחתית- אלא רק קווי אוטובוס. המרחקים אינם גדולים במיוחד ותוכלו להיעזר באוטובוס המעגלי העובר בין רוב האטרקציות או פשוט ללכת או לקחת מונית (או לנסוע עם הרכב השכור).

באוסקה-

תחנות הרכבת הן עצומות. תחנת הרכבת המהירה נקראת Shin- Osaka, והיא אינה תחנת הרכבת המרכזית של אוסקה אשר בUMEDA. באומדה מרכז קניות ענק הנקרא Osaka station City, והוא אחד מהמרכזים של העיר, יחד עם אזור NAMBA. תחנת Namba היא אזור גדול מאוד המחבר בין מספר תחנות רכבת/מטרו, וממנה גם יוצאת רכבת לשדה התעופה קנסאי. מכאן גם תוכלו לקחת את הרכבת הלוך חזור להר קויה. כדי להתמצא באזור היעזרו בשילוט שעל התקרות, ובגוגל מפס, וודאו שיש לכם מספיק סוללה בנייד משום שבכל אזור נאמבה (ובכל הערים ביפן) תצטרכו את גוגל מפס.

עלויות טיול עצמאי ביפן

בעקרון, יפן אינה מדינה זולה. צפיפות האוכלוסין ועלויות הנדל"ן מהגבוהות בעולם בערים מסוימות, הופכות את יפן למקום יקר לגור בו ולטייל- בוודאי לעומת יעדים במדינות עולם שלישי.

האוכל והמסעדות ביפן אינם בהכרח יקרים ועלותם יכול להיות כמו בארץ. מסעדות ומאכלים מיוחדים יכולים להיות יקרים בהרבה ומנות מסוימות יכולות לעלות כמה מאות דולרים.

עלויות של הדרכה פרטית הן גבוהות מאוד בשל המשכורות ועלות רמת החיים הגבוהה. עלות מדריך פרטי ונהג יכול להגיע גם ל1500$ ליום. מסיבה זו אנחנו משתמשים בטיולים ביפן לעיתים קרובות בהדרכה יומית קבוצתית.

גם המלונות אינם זולים, במיוחד לא בעונות השיא. עלויות חדר במלון ארבע כוכבים נעה בין 200$- ל400$ ללילה, תלוי בעיר, בגודל החדר, במיקום ובתקופת השהיה. לרוב החישוב של הטיולים ביפן הוא לפי כ300$ לאדם ליום, לפעמים מעט פחות, ולפעמים יותר, תלוי באופי הטיול, כמות הנסיעות, הדרכה פרטית/ קבוצתית יומית /נהיגה עצמאית וכדומה

טיפים

ביפן לא מקובל לתת טיפים, לא במסעדות ולא במלונות או אפילו למדריך. במידה והטיול שלכם בחלקו היה עם מדריך צמוד, תוכלו להביא לו מתנה קטנה מישראל כאות תודה. אין צורך להגזים, משום שהיפנים לפעמים יראו צורך להחזיר לכם על גמולכם במתנה משלהם. רב היפנים בתחום התיירות יסרבו לקבל טיפ ואף יעלבו משום שביפן אנשים מכבדים את מקצועם ואת המשכורת אותה הם מקבלים.

תכנון טיול עצמאי ליפן

בתכנון הטיול חשוב לחשוב לפני כן על כמה דברים

א. מתי תרצו לנסוע- לפי התאריכים תדעו האם זו עונת שיא והאם כדאי להזמין הרבה חודשים מראש

ב. האם חשוב לנו לטוס ולחזור מעיר אחת (טוקיו או אוסקה) או שנוכל לטוס לדוגמה לטוקיו ולחזור מאוסקה

ג. מה התקציב שלנו והאם הוא תואם את מספר הימים שאנחנו רוצים לטייל

ד. האם אנחנו רוצים לנהוג בחלק מהטיול- בעיקר באזורים כפריים כמו האלפים היפנים והאי הוקאידו (נהיגה בצד ההפוך מישראל) או שאנחנו מעדיפים הדרכה צמודה בכל הטיול

אנחנו בונים עבורכם את הטיול לפי הצרכים והבקשות שלכם, לפי התאריכים שאתם רוצים ומספר הימים. אנחנו מתקשרים ומזמינים מעשרות ספקים מקומיים כולל הסעות, הדרכות, מלונות רכבות, אוטובוסים ואף טיסות פנים במידת הצורך

האם טיול עצמאי ליפן מתאים לי

יפן מתאימה כמעט לכל מטייל. היפנים חביבים ומקבלי פנים, למרות שמעטים מדברים אנגלית שוטפת. ביפן ערים מעניינות, תרבות מרתקת, אוכל מיוחד ונפלא והתחבורה והשירותים הם ברמה הגבוהה בעולם. המדינה מציעה שלל אטרקציות גם לילדים, למרות שהטיול ביפן הוא באופיו תרבותי, ופחות נופש ופעילויות ספורט.

חשוב לזכור שיפן היא מדינה דתית אשר בה שתי דתות- בודהיזם ושינטו, אשר מעורבות כמעט בכל חלק בחיים של היפנים. כל טיול ביפן יעבור בהרבה מקדשים, משום שהם כל כך חשובים ליפנים ולכל אחד מהם סגנון, יופי וחשיבות משלו. אחת החוויות היפות ביותר היא לינה במקדש. בקיוטו עצמה יש כאלף מקדשים, ההופכים את העיר לאטרקציה לתיירים מכל העולם.

מחפשים עוד מידע? היכנסו לעמוד הראשי של טיול ליפן

מתכננים טיול ביפן?

צפו בסרטון

מתעניינים בטיול ביפן? רוצים שנארגן הכל עבורכם?

להזמנה ופרטים צרו איתנו קשר ב-025791791

או השאירו לנו הודעה
Array

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

תפריט נגישות

Call Now Button