fbpx
  • מאצ‘ו פיצ’ו

    טיול פרטי לפרו

מאצ'ו פיצ'ו

מאצ'ו פיצ'ו Machu Picchu

מאצ'ו פיצ'ו היא אולי האתר הארכאולוגי המפורסם בעולם, יחד עם הפירמידות. העיר החבויה מן העין, נבנתה על פסגת הר מבודד באמצע הג'ונגל והיתה נעלמת  לעולם המודרני עד המאה ה-20. עצם הגילוי המאוחר שלה, המיקום הייחודי, הבנייה יוצאת הדופן והנופים עוצרי הנשימה הנשקפים ממנה, הופכים אותה לגולת הכותרת של הטיול בפרו.

משמעות השם מאצ'ו פיצ'ו בעברית הוא "הפסגה העתיקה". זוהי עיר עתיקה אשר הייתה מיושבת בתקופה שבה תרבות האינקה הייתה בשיא פריחתה, בערך בשנת 1450. היא נמצאת מרחק של כ-70 ק"מ מהעיר קוסקו, על רכס הרים גבוה מעל עמק נהר האורובמבה.

מאצ'ו פיצ'ו נבנתה בשיא פריחת אימפריית האינקה, אך ננטשה כמאה שנים לאחר מכן, בעקבות הכיבוש הספרדי וקריסת האימפריה. היא בנויה על הר שגובהו 2,430 מטרים, ובמהלך השנים גדל הג'ונגל סביב לעיר, והסתיר אותה מהכיבוש הספרדי ומהרס על ידי פולשים. רק מעטים ידעו על קיומה ומשום כך היא נותרה שלמה יחסית.

לפניכם הסברים על מאצ'ו פיצ'ו והסביבה. למידע נוסף על טיול לפרו ליחצו על הלינק.

מאצ'ו פיצ'ו היא בין אתרי התיירות החשובים והאהובים בעולם, ואחד מהגילויים הארכיאולוגיים החשובים ביותר ביבשת דרום אמריקה. היא אמנם היתה מוכרת למקומיים כבר מאות שנים, אך לא זכתה להתעניינות ולהכרה בינלאומית עד למאה ה-20.

ארכיאולוג אמריקאי מאוניבסטת ייל אשר ערך בדיקות מדעיות באתר בשנת 1911, כתב ספר על ממצאיו ועל העיר הנסתרת. אותו ספר הפך עם השנים לרב-מכר ומשך את הסקרנות של המטיילים ושל החוקרים. ההתענינות והחשיבות הגדולה של האתר הביאה לכך שבשנת 1983 הכריז ארגון אונסק"ו על העיר של מאצ'ו פיצ'ו כאתר מורשת עולמית.

עם הזמן הפך האתר לכה חשוב ופופולרי, שלאחרונה אף זכה להיכנס לרשימת שבעת פלאי עולם החדשים, שנבחרה על ידי מצביעים מכל העולם.

מאצ'ו פיצ'ו-  או בכינוייה- "העיר האבודה של האינקה" (מושג קצת שנוי במחלוקת לאור העובדה שהמקומיים ידעו עליה תמיד), היא הסמל המוכר ביותר של אימפריית האינקה, אימפריה ששלטה והשפיעה על חלקים נרחבים בצפון יבשת דרום אמריקה.

מאצ‘ו פיצ’ו טיול לפרו

מבנה העיר

צורתו הכללית של האתר מזכירה את מבנה עוף קונדור, סמל חשוב בתרבות האינקה החי בהרי האנדים ובעל מוטת כנפים האדירה (העוף הדורס הגדול בעולם, שני במוטת הכנפיים רק לאלבטרוס).

האזור "העירוני" של מאצ'ו פיצ'ו מחולק לשלושה אזורים:

  • האזור הקדוש בו נהגו להתפלל ולערוך טקסי דת. בין המבנים נמצאים אתרים של פולחן לשמש ולגשם, אחוזת קבר, מקדש ועוד.
  • מחוז המגורים של "פשוטי העם".
  • המחוז המלכותי הבנוי לאורך טרסות המשקיפות על העמק, בו גרו אנשי הדת ואנשי האצולה של האינקה.

הבנייה של אתר המאצ'ו פיצ'ו, המאפיינת גם אתרי אינקה בולטים אחרים, היא תוך שימוש באבנים גדולות ומסותתות, לעיתים בגדלים ומשקלים יוצאי דופן, אשר הותאמו אחת לשניה בדיוק כה רב, בכוונה תחילה, בכדי להימנע מהצורך בשכבת טיט שתחבר ביניהן. האבנים נחצבו וסוטטו במחצבה אשר ממוקמת באתר, והיא שימשה לבניית בתי העיר, ולהקמת שביל המחבר את מאצ'ו פיצ'ו לעיר הבירה של האינקה- קוסקו.

מדענים עדיין חלוקים בדעתם בנוגע לסיבה לבניית המאצ'ו פיצ'ו, ולסיבות לנטשיתה של העיר, אך דבר אחד ברור כשמש – האתר, שהשתמר בצורה נפלאה (רק 15 אחוזים מן המבנים הצריכו שיחזור), הינו אתר מרתק בצורה יוצאת דופן. עצם הצעידה ברחובות העיר העתיקה וההשתאות מרחובות בתי האבן ומקירות האבנים המסותתות באופן כה מושלם, היא חוויה שאין שני לה.

מקדש השמש, או בשמו המקומי- אינטיהואטאנה, הינו השריד החשוב ביותר מבין הממצאים הארכאולוגים. זו אבן קדושה המשקיפה על העמק היפהפה ושימשה כשעון שמש כנראה, ובטקסים של מעברים בין העונות.

מומלץ לעלות לבקתת השומר לתצפית פנורמית נהדרת על מאצ'ו פיצ'ו.

אפשרות נוספת לטיול היא לצפות במאצ'ו פיצ'ו במלוא הדרו מפסגת הר וואינה פיצ'ו (Huaina Picchu).

אבני בנייה מאצ‘ו פיצ’ו טיול לפרו
מקדש השמש מאצ‘ו פיצ’ו טיול לפרו

הגעה למאצ'ו פיצ'ו

חלק גדול מהמבקרים באתר מגיעים ישירות מקוסקו, אך משום שהדרך מפותלת ולא קצרה, והצורך להגיע למאצ'ו פיצ'ו כמה שיותר מוקדם, עדיף לשבור את המסלול, ולהוסיף יום עד שלושה ימים בעמק הקדוש שבין קוסקו למאצ'ו פיצ'ו.  ניתן לקחת רכבת (ויסטה דומה) המגיעה עד לעיירה אגואס קליינטס (Aguas Calientes) שלמרגלות מאצ'ו פיצ'ו, ולעלות להר באוטובוס בבוקר למחרת.

ביקור באתר

המלצה שלנו- התחילו את הביקור מוקדם (האתר נפתח ב-6:00 בבוקר), כדי שתוכלו להספיק לסייר ולשוטט בו כמה שיותר זמן, ולהגיע בזמן חזרה לאגואס קליינטס, כדי לעלות על הרכבת חזרה לקוסקו.

בנוסף- כמות המבקרים באתר היא אדירה וכשלוש שעות לאחר הפתיחה, כבר נהיה קשה להינות ולהסתובב בשלווה בין רחובות האבן. בשנים האחרונות החל משרד התיירות של פרו להגביל את כמות המבקרים היומית באתר לכ- 2,500 איש ביום, בכדי למנוע נזק מצטבר. מומלץ לכן להשיג את כרטיסי הכניסה ערב מראש או אף לפניכן.

רכבת למאצ‘ו פיצ’ו טיול לפרו
תצפית על מאצ‘ו פיצ’ו טיול לפרו

אולי יעניין אתכם גם

מעוניינים בטיול לפרו בהתאמה אישית?

השאירו לנו הודעה

או התקשרו 02-5791791Array

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

תפריט נגישות

Call Now Button