fbpx
  • מחוז גאנסו

    מחוז גאנסו

מחוז גאנסו

מחוז גאנסו Gansu

מחוז גאנסו בצפון מזרח סין הוא אחד המעניינים והפחות מוכרים בסין. המחוז משלב הרים בשיפולי הרמה הטיבטית, נוף מדברי, מקדשים חצובים באבן, מנזרים טיבטים ואוכלוסיה מוסלמית שהגיעה לפני מאות שנים לסין ב”דרך המשי”. בקצה הצפון מערבי, נמצאת תחילתה של החומה הסינית.

לפניכם הסברים על האתרים במחוז גאנסו.

תוכלו גם לחזור לעמוד המרכזי של מסלולי טיול לסין, ואו ללמוד אופי טיול עצמאי לסין בלינקים המצורפים.

מחפשים מידע פשוט ומרוכז על טיולים לסין? צפו בסרטון

לאנג’ואו Lanzhou

בירת המחוז, היא מקום מצויין להתחיל או לסיים את הטיול בגאנסו, בגלל תחנת הרכבת ושדה התעופה שלה. תוכלו להסתובב בעיר המפורסמת בזכות “האיטריות הנמתחות” La Main, מחזה מופלא שבו יוצרים את האטריות על ידי משיכה וליפוף חוזר ונשנה של הבצק על כפות הידיים, לפני שהן מושלכות למים החמים ומוגשות כחלק ממרק.

לאנגמוסה Langmusi

העיירה הטיבטית הנפלאה בין ההרים שבמזרח גאנסו, מרחק יום נסיעה משמורת ג’יוג’איגו שבסצ’ואן היא מקום נהדר להכיר את התרבות שלמרגלות הרמה הטיבטית. יש אומרים שדווקא כאן, מחוץ להשגחה המוקפדת של השלטונות, ניתן להתקרב יותר לתרבות המקורית של הטיבטים, לבקר בביתם ואף ללון במנזרים.

המקדש של לאנגמוסה בראש ההר, מוקף בתים אפורים עם רעפי אבן, וה-“קורה”, ההליכה הסיבובית בכיוון השעון סביב המקומות הקדושים, תביא אתכם לנופים הררים נפלאים ובקתות על הדרך, בהן תוכלו לפגוש את הנזירים ואת המקומיים. באזור לאנגמוסה ניתן גם לארגן טרקים יוצאי דופן בשיפולי ההימלאיה.

טיול לסין, נזירים טיבטים בלאנגמוסה

מנזר ש’יאחה לאבראנג Xiahe – Labarang

מנזר הלבראנג בש’יאחה, גם הוא במזרח גאנסו הוא המנזר הטיבטי הגדול ביותר מחוץ לטיבט, ובהחלט אחד המרשימים ביותר. המתחם עצמו כולל מספר מקדשים פעילים, וביניהם שבילי עפר העוברים בין בקתות הבוץ הצבועות בלבן בהם גרים הנזירים. מומלץ מאוד ללכת עם יתר המתפללים ב”קורה” שעוברת סביב המנזר, להיכנס למקדשים היפים, וללכת לאיבוד בין הסמטאות של המנזר הענק. אם תהיו מסבירי פנים, יכול להיות שתמצאו נזיר, או נזירים, שיזמינו אתכם אל מגוריהם למשקה תה חמאה מלוח או פשוט יאחזו בידכם וילוו אתכם בין הרחובות הצרים

טיול לסין, נזיר בשיאחה

ההרים הצבעוניים של ג’אנגייה Zhangye DanXia Geological Park

אחד האתרים היפים בגאנסו, אך גם הפחות מתויירים, הוא ההרים הצבעוניים של ג’אנגייה. העיירה נידחת ג’אנגייה בה נמצא גם פסל בודהה ענק ויפה, מרוחקת כמעט 600 ק”מ צפון מערבית לבירת המחוז לאנג’ואו

הפארק הגאולוגי הסמוך לעיירה הוא אחד המופלאים מסוגו בעולם. ההרים בו מציגים שכבות של אבן חול בגווני צהוב אדום ולבן אשר ישאירו אתכם משתאים

לא רחוק מג'אנגייה כשעתיים נסיעה, נמצא מקדש מאטי  Mati si "מקדש פרסת הסוס". המקדש הנפלא חצוב בצלע ההר והוא פשוט ענק. לא תוכלו להישאר אדישים ליופיו ולנוף הנשקף ממנו.

טיול לסין, ההרים הצבעונים של ג'אנגייה
מקדש מאטי גאנסו

החומה הסינית של ג'יה יו גואן JiaYuGuan

מעבר ג’יה יו גואן המאופיין בצריחים גבוהים (רוב החומה באזור מדברי זה אינה קיימת, אלא מתאפיינת בצריחים בלבד), מסמלים עבור הסינים את גבול התרבות הסינית. המעבר נבנה בסביבות המאה ה-14 לספירה ואליו הוגלו אסירים מנודים שהורחקו מן התרבות הסינית. הצריחים אמנם משוחזרים בחלקם אך המעבר והמבנה הוא אותנטי ברובו, מוקף מדבר והרים מושלגים, ונמצא באמצע שום מקום. זהו  המעבר הצבאי הסיני הוותיק ביותר ששרד עד ימינו, ולמרות שהוא ניזוק כתוצאה מהרוחות ומזג האוויר, הוא עדות נהדרת לאופייה של החומה הסינית באזור זה, ושל הניתוק מיתר המדינה.

ג'יה יו גואן מרוחקת מכל עיר מרכזית והדרך להגיע אליה הוא ברכבת של שעתיים שלוש מג'נאגייה, או בנסיעה ברכב.

Jiayuguan

החולות המזמרים MingSha Shan

בקצה הצפון מערבי של מחוז גאנסו, הנוף הופך מדברים וחולי. לא רחוק מהעיירה דונחואנג Dunhuang  כשישה ק"מ מקצה העיר, נמצאות דיונות חול אדירות העולות מן הקרקע ויוצרות תמונה יפהפיה שנראה כאילו צולמה במדבר הסהרה או במדבריות ההמזרח התיכון.  הר החולות המזמרים, הוא מקום נהדר לטייל בו ולצפות בחול הלבן על רקע השקיעות המדבריות היפות. תוכלו לטפס על הדיונות, לגלוש מטה, לעשות טיול גמלים וטרקטורונים, ולבקר בנווה המדבר היושב על אגם יפה הנקרא אגם הסהר.

הישוב המרכזי באזור, שאליו ניתן להגיע בטיסה, היא כאמור דונחואנג, עיירה מקסימה מנותקת מן הקדמה, ומאופיינת במטבח נהדר הקשור לדרך המשי. רוב הפעילות היא בשעות החשיכה, השוק דוכני האמנים והמסעדות נפתחים עם החשכה.

אגם הסהר והחולות המזמרים

מערות מוגאו  MoGao Ku

כחמש מאות מערות תפילה אשר נחצבו בסלע המצוקי, כ25 ק"מ מדונחואנג, הן אחד האתרים החשובים ביותר בהיסטוריית הבודהיזם.

באתר אשר נחצב ונבנה במשך כאלף שנה (מהמאה ה-4 לספירה ועד המאה ה14), תמצאו עשרות אלפי מטרים רבועים של פסלים, ציורי קיר ומסמכים עתיקים. בגלל עושרו של האתר ותקופת הזמן הארוכה כל כך בה נצטברו הפריטים, מקום זה נחשב לייחודי בעולם, וחשוב כל כך. הציורים מספרים על טקסים, דמויות היסטוריות ומנהגים עתיקים מלפני למעלה מאלף שנה.

מערות מוגאו

תפריט נגישות

Call Now Button