fbpx

בייג'ינג

בייג'ינג Beijing- בירת סין

בייג'ינג, בירת סין, היא העיר השניה בגודלה בסין, ואולי המעניינת ביותר במדינה. מטרופולין ענק של כ-20 מליון תושבים, בייג'ינג משלבת מודרניזציה, מסורת, והשפעה קומוניסטית ניכרת לעין.

לפניכם הסברים על האתרים המעניינים בבייג'ינג

תוכלו גם לחזור לעמוד המרכזי של מסלולי טיול לסין, ואו ללמוד אופי טיול עצמאי לסין בלינקים המצורפים.

בייג’ינג

משמעות השם בסינית הוא “הבירה הצפונית”, שכן בייג’ינג נמצאת בצפון סין והיא הבירה הרביעית במספר מאז תחילת הקיסרות הסינית. בעיר ובמטרופולין כולו גרים כ-20 מיליון איש והיא המרכז התרבותי והפוליטי של סין. נמצאות בה האוניברסיטאות החשובות, הארמון של השושלות האחרונות, הפרלמנט ומגורי הממשל ומקדשים ואתרים חשובים.

מחפשים מידע פשוט ומרוכז על טיול לסין? צפו בסרטון

כיכר טיאנאנמן Tiananmen Square

הכיכר הגדולה בעולם, אורכה 880 מטר ורוחבה 500 מטר, נמצאת במרכזה של הבירה הסינית ואותה מקיף כביש מעגלי הנחשב “לטבעת הראשונה”, בהתאם לכבישים המקיפים את בייג’ינג- כבישי הטבעת השניה, השלישית ועד הטבעת השישית.

מקור השם הוא מהשער של הארמון המלכותי- העיר האסורה, המשקיף על הכיכר. שמו של השער, טיין אן מן, הוא בעצם “שער בטחון/שלום השמיים” או "שער השלום השמיימי". הכיכר נחשבת למקום החשוב ביותר בסין כולה וכל הפגנה או התנגדות שהתרחשה בכיכר טופלה באגרסיביות ובאלימות רבה, דוגמת מאורעות טיינאנמן של הסטודנטים ב1991, ומחאות נוספות דוגמת כת הפאלון גונג.

בכל בוקר עם הזריחה תוכלו לראות את החיילים המעלים את דגל סין, ולקראת השקיעה, מורידים את הדגל.

במערבה של הכיכר נמצא הפרלמנט הסיני, וממזרחה מוזיאון המהפכה ומוזיאון ההיסטוריה של העיר. בדרומה נמצא המוזוליאום של מאו דזה דונג, והאנדרטה לזכר גיבורי העם אשר גובהה כ38 מטרים- כמו גובהו של הארמון בעיר האסורה.

מומלץ להגיע לכיכר בסופי שבוע בצהרים כדי לראות את המקומיים מפריחים עפיפונים, משפחות שמגיעות מכל רחבי העיר כדי ליהנות יחד מימי שמש בכיכר. אל תנסו לגרום לפרובוקציה מיותרת בכיכר, ושימו לב למאבטחים המסתובבים בלבוש אזרחי. כדאי גם להגיע לטקס הורדת או העלאת הדגל הסיני בזריחה ובשקיעה.

באזור העיר האסורה יש כמה מסעדות ברווז בייג'ינג- ארוחה טיפוסית של ברווז צלוי המוגשת עם פנקייק דק, רוטב חרובים ובצל ירוק ומלפפון. מסעדה אותנטית ומומלצת היא Li Qun לארוחת ברווז בנוסח בייג'ינג (נמצאת בתוך שכונה עתיקה מדורם לכיכר טיינאנמן לא ניתן להזמין מקום מראש). היכנסו ללינק.

טיול לסין כיכר טיינאנמן
בייג'ינג, כיכר טיינאנמן

העיר האסורה The Forbidden City -Gu Gong

העיר האסורה, הייתה ארמונם של קיסרי סין מתחילת המאה ה-15 של שושלת מינג. יש במתחם הארמון כ 1,000 מבנים ומעל ל8,700 חדרים. אורכה קצת פחות מקילומטר, ורוחבה כ-750 מטרים והיא מוקפת חומה ותעלת מים בעומק של 6 מטרים.

שמה של העיר האסורה ניתן לה משום שלאנשים הפשוטים אסור היה להיכנס אליה, והחצרות שלה בנויים כך שהיה דרוש מעמד גבוה לעבור בין חצר לחצר ככל שמתקרבים לחצרו של הקיסר. בפועל העיר האסורה הייתה יותר “כלא” עבור הקיסר, משום שהוא נאלץ להישאר רוב חייו בארמון מבלי לצאת ולראות את עירו.

הפגודות והחצרות הענקיים שימשו תפאורה למספר סרטים חשובים, בניהם “הקיסר האחרון” המספר את סיפור חייו של הקיסר הילד, האחרון בשושלת צ’ינג, אשר נולד וחי בארמון, ונאלץ לעזוב אותו אם נפילת הקיסרות הסינית.

חלקם הגדול של פריטי הארמון נבזזו על ידי חייליו של צ’אנג קאי שק, מנהיג המפלגה הלאומית שנלחמה בקומוניסטים על השליטה בסין בתחילת המאה הקודמת, ולפני בריחתם לטאיוון העבירו אוצרות רבים, שהיום שמורים במוזיאון הארמון הלאומי בטאייפה.

בקצה הצפוני של הארמון נמצא גן הקיסרית העוצרת, גן סיני יפה ומעניין. כשתצאו מהשער הצפוני, כדאי לעלות לגבעה מצדו השני של הכביש. גבעת Jing Shan משקיפה על העיר העתיקה מלמעלה וניתן לראות ממנה גם את יתר העיר, את אזור הממשל באגם Zhong Nan Hai ואת פארק Bei Hai עם הסטופה הלבנה בראש הגבעה שבשטחו.

טיול לסין העיר האסורה
טיול לסין, בייג'ינג, תצפית על העיר האסורה

מקדש השמים Temple of Heaven- Tiantan

מקדש דאואיסטי זה שהוקם במקביל להקמת ארמון “העיר האסורה” בתחילת המאה ה-15, הוא מבנה פגודה עגולה יפהפה אשר גובהו 19 מטרים וקוטרו 15.6 מטרים והוא יושב על במה עם מדרגות המובילות למבנה. המקדש עצמו משמש כסמלה של העיר בייג’ינג. בפארק הגדול בו נמצא המקדש, בדרום מזרח בייג'ינג, נמצאת גם פגודה קטנה יותר, עגולה ומוקפת חומה, שאם תצמידו את אוזנכם לקיר המקיף אותה תוכלו לשמוע ולדבר עם אדם אחר הנמצא בחלק אחר של החומה. בהמשך הפארק נמצאת במה עגולה ששימשה כמזבח, וגם בה האפקט של ההד הוא מרשים- עמדו במרכז הבמה ודברו אל עצמכם, ותוכלו לשמוע את קולכם בצורה יוצאת דופן.

הפארק של מקדש השמיים הוא גם מקום מפגש, כמו רוב הגנים בסין, עבור סינים רבים, בעיקר מבוגרים בפנסיה אשר תוכלו לראותם רוקדים, שרים, משחקים ומשוחחים בין עצי הגן.

מחוץ לפארק, בצדו המזרחי של מקדש השמיים, נמצא “שוק הפנינים” המפורסם, או בסינית Hong Qiao הונג צ’יאו. המבנה המזכיר מרכז קניות סיני טיפוסי, מארח כמה קומות של מוצרים סינים זולים, ובקומות העליונות יותר ניתן למצוא שפע של חנויות המוכרות פנינים במגוון מחירים. בקומה התחתונה של שוק הפנינים, תמצאו שוק נפלא של דגים ופירות ים מכל הסוגים והמינים. לא חייבים לאכול או לקנות, אבל מומלץ להסתובב לכמה רגעים בין הדוכנים כדי להבין את תרבות האוכל הסיני.

טיול לסין, מקדש השמיים

ארמון הקיץ Summer Palace- Yi He Yuan

ארמון הקיץ של בייג’ינג, הנמצא בחלקה הצפון מערבי של העיר, הוא אולי המקום היפה ביותר לבקר בו בזמן טיול בעיר הבירה. מזג האוויר בארמון נעים יותר בחודשי הקיץ החמים והוא הוקם באמצע המאה ה-18 לספירה ושימש את קיסרי שושלת צ’ינג, השושלת האחרונה. המתחם הענק כולל חצרות עם בריכות מלאות פרחי לוטוס, מעברים מקורים המקושטים בציורים ואימרות סיניות עתיקות המספרות את סיפור ההיסטוריה העתיקה של סין. במתחם מקדש ענק, חדרי מגורים, גנים מיוחדים, גשר אבן יפהפה ואגם מלאכותי אדיר ממדים שעליו ניתן לשוט. על גדות האגם בסמוך לארמון נמצאת “אוניית השיש” המפורסמת אשר נבנתה בסוף המאה ה-19 בהוראת הקיסרית העוצרת צה ש’י Ce Xi ולפי האגדה רוקנה את קופת הקיסרות בעת מאבקה בגורמים זרים דוגמת הפלישה האירופאית.

ארמון הקיץ בבייג'ינג, טיול לסין

החומה הסינית The Great Wall- Changcheng

החומה הסינית המכונה בסינית “החומה הארוכה” היא בעצם שורה של חומות וביצורים שבנייתם החלה במאה החמישית לפני הספירה ובנייתה נמשכה לאורך השנים עד המאה ה-16 לספירה.

יעודה המקורי של החומה היה לשמור על הממלכה ויישובי הספר הסיניים מפני שבטים פולשים דוגמת המנצ’ורים והמונגולים אשר שכנו מצפון לה. בסביבות 200 לפני הספירה, בעת שליטתו של הקיסר הסיני הראשון צ’ין שה חואנג די, אוחדו חלקי החומות אשר היו נפרדים מקודם לכן לחומה רציפה. לפי המדענים אורכה של החומה מגיע למעל 8,000 קילומטרים של חומה רציפה וקטעי חומות, למרות שבפועל בחלקה המערבים והמדברי, החומה אינה אלא רשת של מגדלי עפר המשקיפים אחד על השני, ובחלקים רבים בה גובה החומה כיום הוא לא יותר מחצי מטר.

החומה הסינית שימשה בפועל כדרך להעברת מידע בין הצריחים, וכדרך מסחר להעברת סחורות לאורכה.

ניתן לבקר בחלקים המשוחזרים והתיירותיים ביותר של החומה, כשעה וחצי נסיעה צפונה מבייג'ינג. בין המומלצים ביותר הם חלקי החומה הבאים-

Jing Shan Ling, Si Ma tai, ו- Mu Tian Yu. ניתן גם ללכת על החומה ואף לישון בסמוך לה.

טיול לסין החומה הסינית

תפריט נגישות

Call Now Button