fbpx
  • אזור השימור מכתש נגורונגורו

אזור השימור מכתש נגורונגורו

מכתש נגורונגורו

נגורונגורו היא שמורת טבע הנמצאת בצפון טנזניה. שמורה זאת כוללת שטח של 8,288 קמ"ר בתוך הקלדרה (לוע הר געש שקרס) הגדול ביותר בעולם. בנגורונגורו ניתן למצוא נופים מדהימים הכוללים אזורים הרריים, מכתשים, ימות סודה, יער גשם, מישורי עשב, ביצות וכמובן חיות בר רבות.

מכתש נגורונגורו (Ngorongoro Crater),  אשר בתוך אזו השימור נגורונגורו, הוא אחד המקומות המפורסמים ביותר מבין אתרי שמורות הטבע של אפריקה.

נגורונגורו הנקרא גם "מכתש אל הגשם", נוצר עקב קריסת הר הגעש נגורונגורו אשר התפרץ לפני שתיים וחצי מיליון שנים. לפי חישובים של מדענים גובהו של ההר שקרס הגיע לבין 4,500 עד 5,500 מטרים. זהו בעצם אחיו הקטן (לשעבר) של הקילימנג'רו.  לאחר הקריסה/התפרצות של ההר נשאר הלוע של ההר שלם, כאשר עומקו מגיע לכ-700 מטר, אורכו כ-19 ק"מ ורוחבו כ-16 ק"מ, סה"כ כמעט 300 ק"מ של שמורת טבע בה חיים מגוון רחב של בעלי חיים אשר עבורן המכתש הוא ביתם.

מפה של מכתש נגורונגורו והסביבה

מכתש נגורונגורו

מה רואים בנגורונגורו?

גובהו של המכתש בתחתית הלוע הוא כ 1,800 מטרים מעל פני הים ומעל שפת המכתש נופים מרהיבים. אך בתוכו של המכתש נמצא הפלא האמיתי. מעבר למגוון נופים דוגמת יער, סוואנה (מישורי עשב) אגם סודה, ומעיינות, המכתש מיוחד בשל היותו הוא בית גידול של עשרות אלפי חיות בר.

אוכלי עשב

תוכלו למצוא בנגורונגורו אוכלי עשב רבים כמו עדרי גנו, באפלו וזברות, אנטילופות וצבאים. חלק ניכר מהפרסתנים אוכלי העשב נשארים כל השנה בנגורונגורו ואינם מצטרפים לנדידה הגדולה. דווקא ג'ירפות כמעט ואינן נמצאות במכתש משום שהירידה של קירות המכתש תלולה מידי עבורן. את המכתש חוצים משפחות של פילים וגם פרטים בודדים.

באגם שבמכתש חיים עדרי היפופוטמים, אולי חיית הבר המסוכנת והאגרסיבית ביותר באפריקה.

טורפים

אוכלי העשב כמובן מושכים טורפים רבים בינהם אריות, נמרים, צ'יטות וצבועים, תנים ועוד. בנגרונגרו אוכלוסיה קבועה של אריות.

בעלי כנף

במכתש גם בעלי כנף רבים דוגמת להקות פלמינגו הפוקדות את האגם, עגורים רבים, מאריבו, עופות דורסים בינהן נשרים אוכלי נבלות, ועוד ציפורים רבות.

קרנפים שחורים בטבע

מכתש נגורונגורו מפורסם באוכלוסיה יציבה של קרנפים שחורים. הקרנף השחור או בשמו ה"ישראלי" קרנף צר שפה, הוא חיה מופלאה ונדירה אשר נמצאת בסכנת הכחדה חמורה ומתמדת, ונגורונגורו הוא אחד המקומות היחידים בעולם בהם יש סיכוי טוב לצפות בהם בטבע. בניגוד לסרנגטי בה אוכלוסית הקרנפים השחורים התמעטה כל כך עד שכמעט ולא ניתן לראותם למעט באזור שימור מיוחד, כאן בנגורנגורו הם מסתובבים חופשי. למרות ששבט המסאי עדיין מאכלס חלקים מאיזור השימור, דווקא המכתש מסתמן כאזור בטוח מבני האדם, אשר נהגו (ועדיין נוהגים) לצוד אותו לשם הקרן שלו. בתרבויות מסויימות, בעיקר אסיאתיות, הקרן של הקרנף בעלת ערך גבוה במיוחד, בשל המיתוס שהיא מביאה סגולות מיוחדות לאונו של הגבר.

טיולים במכתש נגורונגורו והסביבה

נגורונגורו הוא מכתש השישי בגודלו בעולם ומהמכתשים הפופולאריים והמפורסמים באפריקה. הביקור במכתש עצמו מתבצע ברכבי שטח רכבי שטח, היורדים לתוך הקלדרה בטיולים יומיים, ועולים חזרה ויצאים ממנו לקראת אחר הצהריים. ההגעה ניתן להגיע למכתש מכיוון ארושה שבמזרח ולהמשיך מערבה אל אזור הסרנגטי, או לחזור מהסרנגטי ואפילו להגיע מקניה שבצפון  בדרך אל שדה התעופה של ארושה, או שמורות אגם מניארה, טרנגירי, והקילימנג'רו.

על שפת המכתש עוברת דרך לרכבי 4X4 אשר כמעט ומקיפה במלואה את הקלדדרה. על השפה נמצאים מספר לודג'ים המשקיפים על הנוף המרהיב של המכתש, למרות שעולותם גבוה יותר ממקומות הלינה שמחוץ למכתש (בעיקר באזור Karatu, ובאזור שמורת אגם מניארה), בעיקר בגלל המיקור האסטרטגי והמרוחק שלהם, ומשום שלינה במכתש מחייבת תשלום מורחב על שהיה ארוכה יותר באזור השימור.

רוב הטיולים במכתש נגורונגורו עוצרים בו לכ-24 שעות. חלקם יוצאים בבוקר מאזור הלונות שמחוץ לאזור השימור, נכנסים למכתש ומבלים בו את שעות היום, ויוצאים לקראת ערב. חלק מהטיולים מגיעים למכתש לקראת ערב לתצפית ולינה על שפת המכתש, וטיול במכתש ביום למחרת.

כל טיול במכתש הינו יוצא דופן ומומלץ. אם אתם מגיעים לספארי בטנזניה- אין שום סיבה הגיונית לפספס את נגורונגורו. זהו ללא ספק אחד מפלאי הטבע של אפריקה, ואסור לפספס ביקור בו.

מכתש נגורונגורו, טנזניה
נגורונגורו

ערוץ אולדובאי-  שרידי האדם הראשון בהיסטוריה

מצידו המערבי של מכתש נגורונגורו נמצא ערוץ אולדובאי (Olduvai Gorge),  אחד היעדים ההיסטוריים החשובים ביותר בעולם. קירות הערוץ המתפרש על פני 50 ק"מ מגיעים לגובה של 90 מטרים. בערוז זה התגלו שרידי עצמות האדם הקדמון  אולי הראשונים והעתיקים ביותר בהיסטוריה. העקבות של האדם אשר חי באזור מתוארכות ללפני מיליון וחצי שנים וישנן אף ממצאים המעידים על אבות האדם הקדמון שחי באזור לפני 3.5 מיליון שנה. בערוץ אולדובאי,כדאי לבקר במוזיאון אשר מתעד את ההיסטוריה של המקום וליהנות מנופים נהדרים, בעלי חיים רבים וגם לראות את אנשי שבט המסאי אשר מאכלסים את האזור.

המשך הטיול – בסמוך למכתש נגורונגורו

ימת אייסי- מפגשים מרתקים עם שבטים במקום

מדרום מערב למכתש נגונגרו נמצאת ימת אייסי (Eyasi Lake), שמורה מדובר על שמורה בה אגם מים תוססים המינרל המרכיב סודה לשתייה. שמורה זאת כוללת מאות אלפי ציפורי פלמינגו ומסביבה מתגוררים שני שבטים יחודיים: שהם שבט ההדזבה ושבט הדטוגה. שבט ההדזבה כוללת קבוצה אתנית וקטנה של ילידים אשר חיים אורח חיים קדום שבו הם צדים ומלקטים את האוכל בדומה לאדם הקדמון. הגברים בשבט צדים את האוכל שלכם באמצעות חץ וקשת ואילו הנשים מלקטות פירות בר ושורשים. לבוש בני השבט כולל עורות של בעלי חיות שצדו. לעומתם שבט הדטוגה, הוא שבט של רועי צאן, שבט קטן אשר נשות השבט יוצרות בפניהן צלקות על מנת לקשט את פניהן. לכל אחד מהשבטים מנהגים משלהם אשר עוברים מדורות לדורות.

 

שמורת הסרנגטי

שמורת סרנגטי, אולי היעד הפופולרי ביותר בכל אפריקה, נמצאת מצפון מערב לנגורונגורו. הסרנגטי הינה השמורה הגדולה ביותר בטנזניה תמצאו נופי סוואנה קסומים , שטחים ומרחבים אדירים ללא קירבה של בני האדם. בסרנגטי, תוכלו להמשיך בספארי יוצא דופן ולצפון מגוון גדול של חיות ברוב מיוחד לצפות בנדידה הגדולה של הפרסתנים אוכלי העשב (מיליוני פרטים של גנו, זברות, צבאים ואנטילופות) . למידע נוסף על הסרנגטי והנדידה הגדולה, מחזה עוצר נשימה שכולל את חציית נהר המארה בדרך מהסרנגטי אל מסאי מרה בקניה היכנסו לעמוד הסרנגטי שבאתר.

אולי יעניין אתכם גם

מעוניינים בטיול בהתאמה אישית?

השאירו לנו הודעה

או התקשרו 02-5791791Array

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

תפריט נגישות

Call Now Button