fbpx
  • הפנטנאל

    By Wolves201 - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=60470188

הפנטנאל

הפנטנאל Pantanal

הפנטנאל הוא בעצם אזור הביצות הגדול בעולם. האזור מפורסם בזכות בעלי החיים הרבים שניתן לצפות בו. הוא ממוקם באזור דרום מערב ברזיל וגולש גם לבוליביה ופרגוואי. האזור כולו הוא אדיר מימדים, כ-250 אלף קמ"ר (כמעט פי 12 מגודלה של ישראל), וניתן לבלות במספר אזורים בו.

אם החלטתם לטייל בפנטנאל, הקצו לאזור ארבעה ימים או יותר- משום שההגעה אל אזור הביצות מהערים הגדולות, לוקחת מספר רב של שעות נסיעה על רכבי 4X4.

לפניכם הסברים על הטיולים באזור הפנטנאל. למידע נוסף על טיול לברזיל ליחצו על הלינק.

מתכננים טיול לברזיל ומחפשים מידע? צפו בסרטון

טיול טבע בברזיל, פנטנאל, קאפיבארה
By Wolves201 - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=60468400
טיול לברזיל, תנין קיימן בפנטנאל
By Anagoria - Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=60010548
By Nori Almeida - originally posted to Flickr as Pantanal 2009, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8808548

הפנטנאל מפורסם בזכות היותו ביתם של מגוון עצום של בעלי חיים. הטיול בפנטנאל הוא שני רק לספארי באפריקה בכמות בעלי החיים שניתן לראות בקלות יחסית. עקב חשיבותו וייחודו הרב של האזור, הוכרז הפנטנאל הברזילאי בשנת 2000 כאתר מורשת עולמית  אונסק"ו.

בעלי החיים בפנטנאל

בין בעלי החיים הרבים שתוכלו לראות בסיורים בטבע, נמצאים הקפיברה (המכרסם הגדול בעולם, דומה לשרקן ענק), תנין קיימן, טפיר, קופי שאגן וקופים ממינים אחרים, איילים, ארמדילו, דובי נמלים ממספר מינים, זאבים, לוטרות ועוד. אם תהיו ברי מזל תראו גם יגוארים. בביצות ונהרות הפנטנאל חיים נחשי אנקונדה ענקיים, כמו גם את דגי פיראנה, המפורסמים בזכות הקטלניות שלהם כאשר הם מופיעים בלהקות גדולות.

המחלקה אולי היפה ביותר של בעלי החיים בפנטנאל הן הציפורים. מעבר לעופות מים, עופות דורסים רבים, ציפורי שיר ותוכים רבים, תוכלו לראות בסיורים את הטוקאנים היפהפיים, עפים מולכם ונראים כמו מקור ענק וכתום מחובר לכנפיים קטנות ושחורות. בעלי הכנף המיוחדים ביותר החיים בפנטנאל הם תוכי אררה היקינטון, תוכי ממשפחת המקאו. אררה זה הוא התוכי הגדול ביותר בעולם, אורכו עד מטר שלם מראש עד קצה הזנב, ונוצותיו כחולות עם טבעות צהובות סביב העינים והמקור.

בברזיל, הפנטנאל חולש על שתי מדינות – מאטו גרוסו ומאטו גרוסו דו סול. הגישה אליו היא בד"כ מהערים קמפו גרנדה (בדרום הפנטנאל) וקויאבה (בצפונו). ניתן לטוס אל ערים אלה, אך קחו בחשבון שהן אינן מרכזיות במיוחד. סביר להניח שתצטרכו לעצור בסאו פאולו או ביעד בינים אחר, בכניסה וביציאה מהאזור.

עוד נקודה חשובה לדעת לפני שמתכננים את הטיול לפנטנאל, היא המרחקים העצומים והנסיעה הארוכה כדי להיכנס אל שיטחי הביצות. בכדי להגיע למקומות הלינה המרוחקים במעמקי הפנטנאל, דרושה נסיעה של כ-4 שעות ויותר ברכב 4X4. כדאי לתכנן לפחות 5-4 ימים באזור (4-3 לילות, מתוכם לעתים צריך ללון לילה אחד בעיר עם שדה התעופה).

אילו פעילויות אפשר לעשות בפנטנאל?

הטיול באזור הביצות הוא מגוון ותלוי בגובה המים. עונת הגשמים (נובמבר עד מרץ) גורמת לעליה במפלס הביצות, ולחיבור שלהן. אם הגעתם בתחילת עונת הטיולים בפנטנאל (אפריל עד אוקטובר), סביר להניח שתשוטו בקיאקים בחלק מהטיולים. ישנם אזורים, במיוחד לקראת החודשים האחרונים של עונת הטיולים, בהם תוכלו להצטרף לרכיבה על סוסים- מומלץ!

רוב הימים מחולקים לשניים או שלושה חלקים של פעילות:

פעילות בוקר- לראות את החיות הפעילות בעת הזריחה או אלו שפעילות בלילה ובדיוק מתכוננות לשינה.

פעילות יום- בה תוכלו לראות את העופות הרבים, ללכת בין האגמים והאיים בהם שוכנים הקופים והציפורים. באמצע היום תוכלו להשתתף בדייג פיראנה (לא לדאוג- הדגים אינם מסוכנים בכמות קטנה, והם טעימים להפליא). חלק מהלודג'ים מארגנים ביקור בכפרים וחוות בקר בפנטנאל.

פעילות לילה- תוכלו לתפוס ולהחזיק תניני קיימן צעירים, למצוא עכבישים ענקיים, ולגלות בעלי חיים אחרים הפעילים בשעות החושך.

הלינה בפנטנאל

הלינה באזור היא בלודג'ים מאובזרים, אך מנותקים מאוד. חשמל בדרך כלל מסופק 24 שעות ביממה, אך אינטרנט או קליטה סלולרית אינם זמינים תמיד.

ישנן רמות שונות של לודג'ים וחדרים, מריזורטים מפנקים, ועד לודג'ים המתאימים לתרמילאים, בהם הלינה היא על ערסל באוהל משותף.

מתי לטייל בפנטנאל?

העונה היבשה היא הזמן הטוב ביותר לבקר בפנטנאל, בין מאי לספטמבר, אך ניתן גם להגיע החל מסוף מרץ ועד לתחילת נובמבר.

כיצד להתכוננן לטיול בפנטנאל?

הטיול בפנטנאל אינו קשה מבחינת הליכות, אך הוא בהחלט יוצא דופן ומאתגר. גישה לנכים כמעט ואינה אפשרית.

אל תשכחו להביא עמכם דוחה יתושים טוב- למרות שרוב הסיכויים שהוא יעזור רק במידה מסויימת. אין דרך לבקר בפנטנאל בלי להיעקץ מדי פעם.

הביאו סנדלים חזקות איתן אפשר ללכת בתוך המים, וכמובן בגדים קצרים שעשויים להירטב ולהתלכלך. בגדים ארוכים הם נוחים לערב בלבד- אל תלכו עם מכנס ארוך בעת הטיולים – תנו לרגלים להתאוורר מהרטיבות הרבה בעת ההליכה.

משקפת או מצלמה עם עדשה ארוכה ישדרגו את הטיול שלכם בצורה משמעותית, כי בעלי הכנף היפים, וגם חלק מבעלי החיים, אינם מתקרבים אל בני האדם. היזהרו שלא להרטיב אותם- עדיף שיהיה לכם תיק גב עמיד במים או שקית לעטוף את הפרטים החשובים.

Call Now Button דילוג לתוכן