fbpx
  • אורו פרטו - "זהב שחור"

אורו פרטו

"זהב שחור"

אורו פרטו Ouro Preto

אורו פרטו, היא עיירה קסומה בין הרים וגבעות, עם בתים קולוניאלים צבעוניים ומרכז היסטורי עשיר. שמה הרשמי של העיירה- וילה ריקה דו אורו פרטו Vila Rica do Ouro Preto, אשר משמעותו "העיר העשירה של הזהב השחור". היא ממוקמת באזור ההרי במדינת מינאס ז'ראיס, כ-100 ק"מ מדרום מזרח לעיר בלו הוריזונטה (העיר הרביעית בגודלה בברזיל). זוהי ללא ספק אחת מהעיירות הקולוניאליות הציוריות והעשירות ביותר ביבשת אמריקה.

לפניכם הסברים על האתרים באורו פרטו. למידע נוסף על טיול לברזיל ליחצו על הלינק.

מתכננים טיול לברזיל ומחפשים מידע? צפו בסרטון

מאת Bruno Girin - File:OuroPreto1-CCBYSA.jpg, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5911376
אורו פרטו, טיול לברזיל

ההיסטוריה של אורו פרטו

אורו פרטו המונה כיום קצת יותר מ-70 אלף תושבים, היא עיירה ישנונית ויפה, אשר יופיה ועושרה מלמד על עברה המפואר. סיפורה של אורו פרטו החל כאשר בסוף המאה ה-17 סיירו באזור משלחות של חוקרים, אשר חיפשו ברחבי ברזיל עבדים, מתכות ויהלומים. החוקרים שעברו במקום גילו זהב, ותוך זמן קצר הגיעה השמועה גם אל ריו דה ז'ניירו.

אחד מהעשירים המקומיים יצא בראש משלחת לחיפוש זהב, והקים במקום ישוב מבודד. בגלל שהישוב היה קטן ומרוחק, חיו בו זה לצד זה מתעשרים מגילוי זהב, בעלי מקצועות חופשיים, כמו גם אנשי רוח ופועלים. לעיר נוספו עבדים  מאפריקה, שעבדו בתנאים קשים במכרות.

עם מציאת הזהב משך אליו הישוב מחפשי זהב רבים, ובתוך זמן קצר גדל מספר התושבים לכמה עשרות אלפים. במאה ה-18 הייתה אורו פרטו כבר העיר הגדולה בברזיל, ואחת הערים הגדולות בדרום אמריקה בכלל. המחצב הזהוב והיקר, הביא לפריחתם של עשירי היבשת, והם דאגו לקשט את העיר במבנים בעיצוב אדריכלות קולוניאלית עשירה. כה עשירה היא הבניה בעיירה, שהמרכז ההיסטורי שלה הוכרז כבר ב-1933 כאתר היסטורי לאומי של ברזיל, וב-1980 גם כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.

מה כדאי לראות?

העושר הרב הביא לבניית כנסיות רבות, קתדרלות ומזרקות מפוארות רבות בסגנון הבארוק. הבולטת מבין הכנסיות היא כנסיית סאו פרנסיסקו דה אסיס Igreja São Francisco de Assis. המבנה של כנסייה זו, בסגנון רוקוקו, עוצב על ידי האדריכל והפסל יליד העיר, אליג'אזיניו.
כנסיות יפות אחרות כוללות גם את מטריז' נוסה סניורה דו פילאר Igreja Matriz Nossa Senhora do Pilar, הבנויה בסגנון הבארוק, ושבין אוצרותיה גם 434 ק"ג של זהב וכסף.
עוד כנסייה יפה היא נוסה סניורה דה רוסריו Igreja de Nossa Senhora do Rosário בעלת החזית העגולה, וכנסיית מטריז' נוסה סניורה דה קונסייסאו דה אנטוניו דיאס Igreja Matriz Nossa Senhora da Conceição de Antônio Dias שנבנתה בידי אביו של אליג'אזיניו, ובה קבור אליג'אזיניו עצמו.

היום עדיין נשארה אורו פרטו מקום אותנטי ונפלא. רחובותיה של אורו פרטו עשויים אבן ריצוף עגלגלה אשר לאורכם תמצאו כיום מסעדות, חנויות ופאוסודות. העיירה החיה בעיקר על תיירות ועל מכרות של מתכות ומינרלים, מארחת סטונדטים רבים (כ-6,000) ונחשבת לעיר עם אחוז עם הסטודנטים הגדול במדינה.

תוכלו לבקר בכנסיות שבה, לצאת לסיור באחד המכרות, לקפוץ לביקור באחת העיירות הסמוכות אשר גם הן צמחו בעת בהלת הזהב, וליהנות מהערבים הרומנטים באחת המסעדות שבמרכז ההיסטורי.

גם הקרנבל באורו פרטו הוא נפלא, ובגלל שאינו מושך תיירים רבים אלא בעיקר הרבה סטונדטים החיים בעיירה, הוא הופך לפסטיבל צעיר ואינטימי יותר, מאשר הקרנבל שנערך בערים מפורסמות.

Call Now Button דילוג לתוכן