טיול טבע בברזיל, פוסו אסול

לרגל הקרנבל המתקרב ובא, החלטתנו לכתוב קצת על מקומות מיוחדים ששווה לבקר בברזיל, אפילו אם תצטרכו להוסיף ימים או לחזור שוב (מומלץ!)
רב המטיילים בברזיל מתמקדים, ובצדק, במפלי האיגוואסו המדהימים, בביקור ביער ונהר האמזונס האדיר, בקפיצה לסלבדור הצבעונית וחופי מדינת באהיה, ומסיימים בריו דה ז’נרו, העיר בעלת המיקום היפה בעולם והאנרגיה הנפלאה. ישנם כמה מקומות שהיינו ממליצים לכם לשקול לבקר בנוסף, רובם מצריכים טיסה או נסיעה לא קצרה ושהות של שניים שלושה לילות, אבל הם שווים את המאמץ.

שפאדה דיאמנטינה Chapada Diamantina
​​טיול טבע ברזיל, שפאדה דיאמנטינה

משמעות שמה של השמורה בעברית הוא “הר שולחן של היהלומים”, שכן יופייה של השמורה הוא בזכות הרי שולחן המזדקרים במרכז מדינת באהיה הצפונית, ובינם נחפרו מכרות יהלומים בעבר. יופייה של השומרה נגלה בין נקיקיי ההרים והנחלים, וניתן לעשות בה הליכות יומיות או טרקים של מספר ימים (עם מדריך בלבד) בין המצוקים, הנחלים והמפלים נפלאים, מהגבוהים בברזיל. בשמורה גם בורות מים שהמפורסמים ביניהם “פוסו אנקנטנדה” Poço Encantado ו”פוסו אזול” Poço Azul, מקבלים בשעות מסוימות של היום אלומת אור שמאירה את המים וצובעת אותם בכחול טורקיז בוהק.

טיול טבע בברזיל, פוסו אסול

בפוסו אזול גם ניתן לרחוץ במים השקופים להפליא. תוכלו להזמין מראש טיולים יומיים או להגיע באוטובוס של כשבע שעות מסלבדור אל העיירה היפה לנסויס שבה מקומות הלינה ושממנה יוצאים הטיולים בשמורה, ולהזמין טיולים מודרכים בהם מצטרפים לקבוצה. בין היתר תוכלו לעשות סנפלינג, לרכב על סוסים, להצטרף לטיולים רב יומיים הכוללים לינה באוהלים בתוך השמורה וכלכלה מלאה, או לבחור באחד מהטיולים הקצרים יותר.

​​טיול לברזיל מפל סוסגו, שפאדה דיאמנטינה

הפנטנאל Pantanal
אולי המקום המפורסם ביותר מבין החמישה, אך עדיין רוב המטיילים מעדיפים לבקר באמזונס מאשר לבלות 3-4 ימים באזור הביצות הגדול בעולם, והמקום בו ריכוז בעלי החיים שני רק לשמורות הספארי של אפריקה.
​​טיול טבע בברזיל, פנטנאל, קאפיבארה

הפנטנאל נמצא בדרום מערב ברזיל, על הגבול עם בוליביה, וניתן לבקר בו על ידי הגעה לעיר קאמפו גרנדה, או לעיר קויאבה Cuiabá, הצפונית יותר, אשר לשתיהן שדה תעופה. משום שזהו אזור של ביצות וטבע ללא גבולות, הכניסה ללודג’ים שבתוך השמורה מצריכה נסיעה של מספר שעות ברכב ארבע על ארבע, ולעיתים גם שייט בסירות.
​​טיול טבע ברזיל, פנטנל שושנת ביצות

בפנטנאל תוכלו לצאת לטיולים מהלודג’ לצפות בבעלי החיים הרבים, ביניהם קופים, תניני קיימן אשר שוחים כמעט בכל האגמים (לא כל כך מסוכנים), דובי נמלים, ארמדילו, קאפיברות (המכרסם הגדול בעולם המזכיר בצורתו שרקן ענק), וכמובן ציפורים רבות שהיפות בינן הם הטוקאנים בעלי המקור הכתום הענק, ותוכי ארה יקינתון הנדירים- התוכי הגדול בעולם שאורכו מקצה הזנב ועד הראש מגיע למטר של נוצות כחולות, עם כתם צהוב קטן סביב העיניים.
​​

​​טיול לברזיל טוקאן טיול לברזיל, פנטנאל, אררה יקינטון

תוכלו ליהנות בשמורה מהליכות רגליות (הביאו נעלים או סנדלים להליכה במים), משייט בין האגמים, מרכיבה על סוסים בחלקים היבשים, מדייג ואכילה של דגי פיראנייה ומטיולי יום ולילה, להיכרות מעמיקה עם בעלי החיים. הטיול בשמורה מצריך 3 לילות, ובד”כ עוד לילה בהגעה או בחזרה. הזמן הטוב ביותר לבקר בפנטנאל הוא בעונה היבשה בין מאי לספטמבר, אך ניתן גם להגיע החל מסוף מרץ ועד לתחילת נובמבר.

שפאדה דוס ויאדרוס Chapada dos Veadeiros

​​טיולי טבע ברזיל, ריו פרטו, שפאדה דוס ויאדרוס

אחת השמורות הייחודיות והפחות ידועות בברזיל נמצאת כארבע שעות מהבירה ברזיליה שבמרכז ברזיל. רוב התיירים המגיעים לשמורה הם דווקא ברזילאים אשר מכירים את השמורה בזכות צמחים והפרחים אשר לא ניתן למצוא אותם בשום מקום אחר בעולם, ובזכות הנופים, המפלים ותצורות הסלע יוצאות הדופן.
אל השמורה ניתן להיכנס דרך הכפר סאו ז’ורז’ה São Jorge בו מספר מלונות, או מאלטו פאראסיו- עיירה גדולה יותר אשר ידועה בקהילה הצבעונית בסגנון “וודסטוק” המאכלסת אותה.
במרחק הליכה קצר מסאו ז’ורז’ה תוכלו לבקר בוואלי דה לואה Vale da Lua- “עמק הירח”, בו עובר נחל שוצף בתוך תצורות מעוגלות של סלע שחור, עם גומות ובורות מעוגלים דוגמת נופי הירח.
טיול טבע בברזיל, עמק הירח, שפאדה דוס ויאדרוס​​

במרחק של שעה תוכלו להגיע למפלים גבוהים יותר, ולחוויה בתוך נחל מצוקי.  בימי הליכה של מספר שעות תוכלו להגיע לבריכות מים המשקיפות מצוק על הנוף המדהים של הקניון הירוק, או להגיע למפלים הגדולים ביותר שבמרכז הקניון וליהנות מיום מושלם באזור נידח וייחודי בין צוקים, חורש והרבה ירוק בעיניים. בכל הליכה תוכלו לראות פרחים ייחודיים, חלקם אנדמיים וגדלים רק באזור זה, לאסוף אבני קריסטל בעלות השתקפות צבעונית וליהנות מהשלווה והשקט של האזור אליו מגיעים מטיילים המעוניינים להתרחק מההמונים.
​​טיול לשפאדה דוס ויאדרוס

חובה לטייל עם מדריך ולשים לב לסחף בנחלים, הנראים שקטים אך יכולים להתגבר לאחר גשמים מעטים. הזמן הטוב ביותר להגיע לשמורה הוא כמו בפנטנאל- בעונה היבשה שבין אפריל לאוקטובר

לנסואיס דה מרינייסיס  Lençóis Maranhenses
​​טיולי טבע צפון ברזיל, דיונות החול של לנסואיס מארינייסס

אחת משמורות הטבע היפות בברזיל היא שמורת של דיונות גליות וחופים הנמצאת בצפונה של המדינה. כדי להגיע לשמורה צריך להגיע אל העיר היפה סן לואיס, שגם בה כדאי לבקר ולהסתובב באזור הקולוניאלי. מסאן לואיס ניתן לקחת טיולים של יומיים או יותר בשמורת הדיונות או לנסוע לעיירה בארייריניאס Barreirinhas. החולות בשמורה משתנים וזזים כל הזמן ויוצרים דיונות וערוצים בתצורות נפלאות ופוטוגניות במיוחד מוקדם בבוקר או לקראת אחר הצהריים כאשר השמש הנמוכה יוצרת צללים ומדגישה את התנועה הרבה של החול.
טיולי טבע ברזיל, דיונות לנסואיס דה מאריניאסס

לשמורה נכנסים בסירה או ברכבי 4X4  אך לא ניתן  לנסוע על הדיונות משום שתחבורה זו הורסת אותן ומזיקה למרקם העדין של החי והצומח בין דיונות החול. עם הכניסה לשמורה תוכלו מהליכות רגליות בדיונות, ולהתפנק בחופים ובמפרצים. מומלץ להזמין טיול הכולל טיסה מעל החולות בה ניתן ליהנות מהנוף עוצר הנשימה ממעוף הציפור. הזמן הטוב ביותר לבקר הוא בין מרץ לספטמבר- שבו המקומות הנמוכים בין הדיונות מלאים במים ויוצרים אגמים צלולים לחלוטין- מקום להתרחץ ולצלם. תמונות מדהימות

​​

אחת הדרכים המיוחדות והיפות ביותר בברזיל היא המעבר בין לנסואיס דה מרינייסיס אל עיירת החוף המפורסמת והיפה-ג’ריקואקווארה, Jericoacoara  או בקיצור- ג’רי. המעבר מצריך לינה בעיירה קטנה באמצע, ומשלב החלפת אוטובוסים ולעיתים גם מעבורת או סירה, אך הוא שווה את המאמץ למי שאינו מפונק, והזמן ויצר ההרפתקה נמצא באמתחתו

חוויה- להרגיש כמו ברזילאים
אם הגעתם לברזיל בזמן הקרנבל וגם אם לא, החוויה הכי משמעותית במדינת הענק הזו היא דווקא היכולת להרגיש כמו ברזילאי. הברזילאים עצמם יקבלו אתכם כחלק מהם די בקלות, ובברזיל תוכלו לראות קבוצות חברים, זוגות ומשפחות מעורבות של אנשים שמוצאם המקורי מאירופה, מאפריקה, מהאמזונס, ואפילו מאסיה (בברזיל גרים כ-4 מיליון אזרחים ממוצא יפני). הנה כמה הזדמנויות פשוטות להתערבב ולהרגיש מקומי:
לימדו משהו חדש- קנו ספר ללימוד פורטוגזית, לכו לשיעור ריקוד סמבה, פוהו או כל סגנון אחר, או פשוט הכירו חבר’ה מקומיים- שבו בבר פועלים מקומי לאחר סיום שעת העבודה והזמינו “שוֹפֶּה” chopp , כוס קצרה של בירה מהחבית, ואיזה מאפה קטן, ונסו לקשקש עם המקומיים על כדורגל ועל החיים. יכול להיות שיזמינו אתכם ל”פֶשטה” festa , מסיבה מקומית בסוף השבוע.
​​בירה ברזילאית

בקשו להצטרף למשחק כדורגל או כדורעף מקומי על אחד החופים. אם אתם מתביישים- שבו על החוף בלי לצלם אלא רק בשביל ההנאה – בשלב מסויים יכול להיות שיזמינו אתכם להצטרף.
​​טיול לברזיל, איפנמה

התענגו על קערת אסאי Açaí (מוגש כמו גלידת סורבה סגולה) מלאה בבננות  וגרנולה, או באקאראז’ה Acarajé – אוכל באהיאני המזכיר קובה או פלאפל ענק אותו חוצים באמצע ממלאים בגואקמולי, תפוח אדמה ורטבים טעימים.
​​טיול לברזיל אקרז'ה

צאו לאחד ממועדוני הסמבה בריו או למועדון/בר מקומי בו התושבים אוהבים להיפגש בערב. הברזילאים פשוט אוהבים לרקוד, גם אם מדובר בבר, מסעדה, או חצר שהופכת בערב לרחבת ריקודים. שאלו את המקומיים איפה אפשר לרקוד בערב, הזמינו משהו לשתות והצטרפו לחגיגה. בערים הגדולות דוגמת ריו ישנם הרבה ברים לא תיירותיים שבהם מוזיקה חיה. בסלבדור- אזור פלורינו מציע חצרות בהם מוזיקה חיה שהמקומיים אוהבים לבקר וליהנות מבירה קרה בערב, ומריקודים כמובן.
​​טיול לברזיל בקרנבל

לכו למשחק כדורגל- גם אם הוא לא במרקאנה. עדיף להזמין טיול מודרך בעיקר אם האיצטדיון איננו מוכר ובטוח, או להצטרף לאחד המקומיים. אל תלכו לבד אם אתם לא מכירים את השכונה או אם אין מישהו שילך איתכם.
​​טיול לברזיל כדורגל, איצטדיון מראקאנה ריו דה ז'ניירו

הצטרפו לשיעור קפוארה- אם החלטתם להישאר מספר ימים בעיירת חוף באהיינית, שאלו במלון איפה ה”קאזה דה קולטורה”, או המקום בו החבר’ה המקומיים מתאמנים על קפוארה. בדרך כלל ניתן לצפות בהם בערב, או להגיע אחר הצהריים ולבקש שיעור אם אחד המורים המקומיים.

​​

טיול לברזיל, באהיה, קפואירה

אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר למידע נוסף ולהזמנת טיול מיוחד בברזיל